Clinique 312

Çürük ve Diş Dolgusu

 

Dolgu, dişlerde meydana gelmiş çürüklerin temizlenmesi  ya da  diş kırıkları sonucu oluşan  boşlukların yapay bir dolgu malzemesi ile doldurulmasıdır. Diş çürüğü günümüzde birden fazla sebebe bağlı olarak diş dokularında oluşan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

Diş Çürüğü Etkenleri

·      Bakteri plağı

·      Karbonhidratlı gıdalar

·      Kişisel etkenler ( Dişin yapısı, tükürüğün bileşimi vs.)

·      Zaman ( Besinlerin ağızda kalış süresi)

Ağızda bakterilerin oluşturduğu plak, yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Oluşan bu asitler, dişin mineral dokusunu çözer ve dişin mine yüzeyini bozarak diş üzerinde çürük adını verdiğimiz madde kayıplarının ve oyukların oluşmasına neden olur.

Diş çürükleri dişin tüm yüzeylerinde (çiğneme yüzeyi, ara yüzlerinde veya dişlerin kole bölgesi) oluşabilir. Gözle görülebilen yüzeylerde oluşan kahverengilik veya oyukların tespit edilmesi kolaydır. Ancak bazı bölgeler için röntgen teşhisi de gereklidir.

Dişin mine dokusunda başlayan çürüme tedavi edilmezse dentin dokusuna ilerler. Dentin, mineye göre daha kolay çözünen bir yapıdır ve bu nedenle çürük ilerlemesi hızlıdır. Dentin dokusuna erişmiş bir çürükte hastada bir etken sonucu çıkan sıcak, soğuk, tatlı hassasiyeti olabilir. Bu ağrı etken ortadan kalktığında geçer.

Eğer ağrı sürekli hale gelmişse çürük dişin damar-sinir paketinin toplandığı pulpa tabakasına ilerlemiştir ve artık  problem dolgu ile çözülemez, kanal tedavisi gereklidir.

 

 

 DOLGULAR

-Kompozit Dolgu 

Silikondioksit parçacıkları içeren  plastik esaslı bir karışımdır, çeşitli renklere sahip olduğundan, dişte fark edilmez. Estetik-beyaz dolgu olarak da adlandırabilir. Geçmiş yıllarda sadece ön dişlerde kullanılan materyal, çeşitli yöntemlerle güçlendirilerek azı dişler için de uygun hale getirilmiştir. Özel bir bağlayıcı ajan kullanılarak dişe yerleştirilen dolgu malzemesi ışık cihazıyla sertleştirilir ve cilası aynı seans yapılır.

  

-Porselen Dolgu

Porselen dolgularda hazırlanan kaviteden ölçü alınır ve laboratuara gönderilir. Hasta bir sonraki seansa geldiğinde cilalanmış olan porselen dolgu kaviteye yapıştırılır.

 

 

 

 

-Amalgam Dolgu

Gümüş, kalay ve bakır alaşımının %45-50 oranında civa ile karıştırılmasıyla meydana gelir. Çürükten temizlenen kavite amalgam dolgu malzemesi ile doldurulduktan sonra, o bölgenin iki saat kullanılmaması ve 24 saat sert bir şey yenmemesi önerilir. 24 saat sonra iyice sertleşen dolgu cilalanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özel Clinique 312 Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Nenehatun Cad. No:123 GOP Çankaya / Ankara, T: (312) 467 82 00, (533) 662 72 50, info@clinique312.com
Tüm hakları saklıdır © 2012

sanal ofis ankara  

sanal ofis ankara  

sanal ofis  

Web Tasarım  

online alışveriş 

Web Tabanlı Yazılım

Web Tabanlı Program

E-Ticaret sitesi fiyatları  

E-Ticaret sitesi  

Kiralık Ofis  


Bu web sitesi Ankara Diş Hekimleri Odası'nın izni ile ağız ve diş sağlığı hizmeti sunulan özel sağlık kuruluşları hakkındaki yönetmeliğin 32. maddesinde yer alan "reklam - tanıtım - bilgilendirme" hususuna uygun olarak hazırlanmıştır. " Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez."